10:33

 • drive
 • 21.08.2016
 • ( 0 )
 • 188
 • 0.0/0

Коли я ще був молодим і "зеленим", як зараз пам'ятаю свій перший похід в тренажерний зал, як кажуть в народі, "качнути біцуху". Зрозуміло, до свого першого походу я нічого не знав про бодібілдинг, дієтичне харчування та інші деталі. Чудово пам'ятаю свої перші відчуття: народу тьма, до тренажерів черга, дихати нема чим, з колонок - rammstein. Рятувало одне – в залі були ще симатичні дівчата, які суттєво піднімали мотивацію до тренувань :) .

Зрозуміло, що качався я без задньої думки (вірніше, навіть без передньої - не включаючи мізки). Головне тоді було спілкування, своя компанія і обмін різними побутовими новинами з розряду: "хто, де, чого, коли і з ким".

З вибором робочих снарядів і тренажерів тоді особливо не морочилися,  3-4 тренажера і пару лавок, і всі повторювали одне за одним як у дитсадочку.

З вільних ваг це була класика жанру - жим лежачи, гантелі, підтягування (частіше блок) і лавка для пресу. З тренажерних машин: підйом на біцепс сидячи, блоковий тренажер для трапецій, метелик (для грудей) і жим ногами в платформі.

Такі заняття без тренера принесли чимало своїх хороших і не дуже плодів.

З хорошого – непогано виросли силові показники у основних і особливо улюблених вправах. Крім цього, я став «крупнішим», на кілька розмірів мабуть. До кінця студенства з 67 кг стрілка повільно але упевнено рухалася до сотки.

 З поганого – нарощена маса тіла (а це було майже 30 кг) складалася в основному з води і сала, тому крім певного рівня сили мені похвалитися було нічим. Більш того, безсистемне і не режимне тренування з харчуванням на так звану «масу» зробило свою чорну справу, на пляжі ніхто не міг подумати що я спортсмен, хоча тягою в робочому підході 200 кг мене б тоді не здивували. На жаль минуло більше 10-ка років, допоки я не познайомився з професійними тренерами, які тренували не любителів а справжніх виступаючих бодібілдерів. І лише тоді з доступом до їх професійних знань і методологій підготовки натуральних спортсменів (так такі є на змаганнях, і виглядають вони шикарно!), я почав дійсно виглядати досить атлетично.

З чого почати???

Розглянемо 3 моделі вашого приходу в спортклуб під назвами:

1) ідеальний варіант;

2) як буде насправді;

3) як не варто робити.

Почнемо з утопії :). Модель №1. Ідеальний варіант.

Мабуть, раціональна і швидка (в плані просування і досягнення результатів) модель. Полягає вона у виконанні наступних кроків:

 • постановка конкретних цілей на найближче майбутнє;
 • звернення до професіонала - інструктора, персонального тренера;
 • коригування поточного раціону харчування;
 • складання індивідуальної програми тренувань виходячи з особливостей конкретної людини (тип статури, антропометрія і т.п.);
 • обкатка програми протягом кількох місяців;
 • збір зворотного зв'язку (результатів) і коригування (внесення змін) в поточну програму;

Примітка: зауважте, модель може застосовується до будь-якої статі, тобто Ви можете бути і дівчиною - адже не всі панянки хочуть просто бути в тонусі, комусь подобається сила, або ж гарна форма.

Крок №1. Постановка цілей.

Як це не прикро звучить, але перш ніж піти в зал і віддатися там в руки кваліфікованого тренера, необхідно розібратися з самим собою і витратити власний час. Зокрема, необхідно задати собі різного роду питання: "наскільки Вам це треба?", "Що я очікую від занять?"

Крім загальних питань необхідно сформулювати і більш конкретні антропометричні цілі. Від цього етапу залежить дуже багато чого, адже Ви збираєте максимально детальну інформацію про себе, своїх "хотілки" і передаєте її в руки Вашого наставника в залі. Він, в свою чергу, повинен все це підхопити, проаналізувати і дати свою оцінку ситуації.

Крок №2. Персональний тренер.

Прийшовши в зал, Ви першим ділом знаходите людину в футболці з написом - тренер або питаєте у присутніх: "хто тут рулить?". Про що розповідати? Думаю, зрозуміло - про себе, свої цілі, завдання.

Результат Вашого спілкування повинен вилитися не в банальне: заплати, приходь, подивимося, складемо, а у встановленні дружнього контакту. Так, краще не поскупитися і візьміть хоча б 2-3 тренування під керівництвом персонального тренера. Згодом Ви вже самі вирішите, чи варто ввести це в постійну практику або все таки краще ходити на "халяву".

За кілька персональних тренувань Ви повинні: повністю вивчити зал, всі його зони (якщо це великий фітнес-центр), встановлені тренажери і виконувані на них вправи. Крім того, Вам необхідно дізнатися свої параметри: зріст, вага, поточний рівень метаболізму (обмін речовин) і зробити антропометричні виміри свого тіла. На підставі цих статистичних даних приймаються всі подальші рішення.

Крок №3. Коригування харчування.

Правильне харчування - це найважливіший компонент на шляху народження нового тіла. Класикою жанру практично будь-якого новачка є 2-3 разовий прийом їжі в "коли був час і можливість".

Результатом Ваших співбесід повинна стати розписана програма харчування, що враховує характер Вашої трудової діяльності, швидкість метаболізму і розпорядок дня. Чи не відставайте від персонального тренера, поки він все це не напише :).

Крок №4. Індивідуальна програма тренувань.

Всі ми різні (он як!), Це стосується і будови кісткового апарату, кріплення м'язів і якихось вроджених особливостей. Тому всіх мазати однією фарбою (читайте, працювати по стандартно-класичних програм тренувань) не варто. Тренер це повинен чітко розуміти і не відв'язувати від Вас словами «працюй з базою і результати прийдуть». Це твердження вірне лише частково. Буває, що у людини проблеми зі здоров'ям, можливо навіть були чи є травми, операції, необхідно все це враховувати і складати для таких підопічних більш персоналізовані програми.

Якщо зі здоров'ям все гаразд, то необхідно брати до уваги такі елементи як: тип статури, особливості будови суглобово-зв'язкового апарату (припустимо, людина не гнучка), ріст-вага-вікові показники. Спираючись на все це, можна скласти дійсно хорошу (Вашу) програму тренувань. Вимагайте, стукайте кулаком по столу, але отримаєте чітку покрокову тренувальну стратегію по днях у свого персонального тренера.

Крок №5. Режим обкатки.

Уявіть собі, щоб зрозуміти, чи працює вся та ахінея на Вас (що написав тренер :)), необхідний певний час (бажано, більше 2-3 місяців). Тільки після цього терміну можна реально оцінити ефективність складеної програми. На цьому етапі тренер злегка йде в тінь і стежить за тим, як Ви її відпрацьовуєте. Зрозуміло, техніка коригується з боку, прибираються недоліки, вносяться правки, але вся відповідальність і сумлінність виконання роботи лягає на Вас.

Крок №6. Режим коригування.

Протягом всього програмного терміну збирається статистика (результати трансформації) і виробляється її аналіз. Зокрема, виявляється ступінь її ефективності, тобто наскільки вдалося наблизитися до заявлених на кроці №1 цілям. Якщо результати позитивні, то триває подальша робота по ній, але вже з різними тонкими технічними надбудовами (збільшення ваги, кількість повторень, читінг, пампінг і тп). Якщо результати далекі від запланованих, то підбирається наступна програма, і так далі, поки цілі не будуть пройдені і виявлені нові.

Модель №2. Як воно буде насправді.

Швидше за все саме по ній Вам доведеться працювати, і саме вона стане Вашою відправною точкою. Полягає модель в послідовному проходженні наступних етапів:

 • Загальний збір: дзвінок другу, покупка форми, пошук залу;
 • Швидке знайомство з тренером, кілька разових відвідувань, покупка абонемента;
 • Самостійне вивчення всіх тренажерів і закутків зали;
 • Вивчення літератури по темі нарощування маси (статті в інтернеті, youtube-канали) і питань харчування;
 • Самостійне складання програм тренувань по методам: проб / помилок і "тику пальцем";
 • Робота з обраними схемами тренувань;
 • Самостійний розбір польотів в питаннях харчування;
 • Аналіз результатів (і то не факт).

Ця модель буває найчастіше, хоча скупий все одно платить двічі. Ну а дурень – тричі.  Якщо так, то необхідно пам'ятати, що тут Вас ніхто штовхати і підганяти не буде, управління своїм тілом в Ваших руках. Все вивчати і в усьому розбиратися доведеться самостійно, дивитися як через півроку відреагував організм, і як правило – шукати іншу схему і визнавати що піврічний абонемент був витрачений в пусту. Або ні – якщо пощастить. Або вам просто в радість качатися без видимих результатів, багато хто від цього отримує кайф.

Модель №3. Від балди.

Назва, як і сама модель, не обіцяє нічого доброго, але дуже часто багато хто працює по ній. Зводиться до виконання наступних кроків:

 • Раптове осяяння про необхідність зайнятися спортом і своїм тілом;
 • Прозвон "туси" (друзів) на предмет ненудної компанії;
 • Прихід в зал і завзятий прогін всіх тренажерів (без задньої думки, головне щоб був вільний тренажер для біцепса);
 • "Виснажливі" тренування по 40 хвилин з бонусами: триндіння по телефону, холостий простій біля ресепшена, розглядання по сторонах і пошук фітоняшок, переписка в смартфоні, і т.п.;
 • Робота по скачаній з інтернету незрозуміло ким і для кого написаній програмі;
 • Мінімальне коригування харчування (як правило діє принцип – чим більше з’їм тим краще);
 • Жорсткий «присід» на передтреніки і чудодійні добавки;
 • Згасання запалу і завершення багатообіцяючої кар'єри бодібілдера вже після 3-го місяця.

Якщо Ви думаєте, що я привів цю модель сміху заради, то Ви сильно помиляєтеся - вона абсолютно реальна.

Написане вище можна дійсно назвати наріжним каменем в атлетичної кар'єрі новачка, адже саме від нього (першого каменю) буде залежати наскільки сильним і міцним стане Ваш майбутній фундамент - тіло. Я постарався максимально описати ту розвилку з трьох доріг (моделей), за якими Вам доведеться пройти. Зробіть правильний вибір, і результати обов'язково прийдуть!

Теги: фітнес, тренажерний зал, тернопіль спортклуб
Всего комментариев: 0
avatar